බ්‍රිස්බේන් ලංකාරමය මිනිස් ජාවාරමට අතපොවන තිප්පොලක්ද ?

බුදු සසුනට ‘සංඝ කල්ලි’ අලුත් හෝ අපූර්ව දෙයක් නොවේ. ‘කල්ලි’ යන්න භාෂා ව්‍යවහාරය තුළ ‘කණ්ඩායම්’ යන්නට පර්යායව යෙදෙන පදයකි. ‘එක්ව කටයුතු කරන පිරිස’ යන්න එහි සරල අදහසය. එනයින් ගත් කල බුදු සසුනේ මුල්ම සංඝ කල්ලි ගැසීම සිදුවන්නේ දේවදත්ත නමැති භික්ෂුවගේ නායකත්වයෙනි. බුදු සමයෙහි හමුවන තවත් සංඝ කල්ලියක් වන්නේ ‘ඡබ්බග්ගිය’ භික්ෂූන් ය. 

මේ බරපතළ සංඝ කල්ලි ගැසීම් හැරුණු විට තවත් සැලකිය යුතු කල්ලි ගැසීම් බුදු සමය තුළම අපට හමුවේ. ඒ සියලු කල්ලිවාදයන් පරාජය කරමින් එවක සසුන ආරක්ෂා කළ මහා බලවේගය බවට පත්ව තිබුණේ ශාස්තෘවරයාණන්ය. ඒ බව වඩාත් පැහැදිලි වන්නේ ශාස්තෘවරයාගේ පරිනිර්වාණයෙන් දෙවෙනි සියවස වනවිට බුදු සසුන නිකාය 18කට බෙදී නැවත එක් කළ නොහැකි ආකාරයෙන් විසිරී යාමෙනි. 

නූතන ලාංකික සංඝ කල්ලි අතර බොදුබල සේනාව, රාවණා බලය, මහසොහොන් බලකාය වැනි නම ගත් ප්‍රචන්ඩ කල්ලිද, අහිංසක සේ පෙනුනද මහමෙවුනාව, සිරි සදහම් ආශ්‍රමය වැනි ධර්ම ප්‍රතිරූපක කල්ලිද, අනෙකුත් කල්ලි වලට උඩගෙඩි දෙන සුලු පංසල් කල්ලිද, ශ්‍රී ලංකාවෙ තුන් නිකාය සහ ඒවායේ අනු නිකාය වශයෙන්ද ශාසනය සහමුලින්ම කල්ලි ගැසී ඇත. ඔස්ට්‍රේලියාවේද පෙරාද්ණිය සිරි සුබෝධාරාම කල්ලියේ ශාකාවක් වශයෙන්, එම කල්ලියේ සාමාජිකයන්ට පමනක් වෙන්වූ බ්‍රිස්බේන් ලංකාරාමය සහ අමරපුර ධර්මරක්ෂිත  නිකායික කල්ලියට පමනක් වෙන්වූ මෙල්බර්න්හී බෙරික් ශාක්‍යමුණී විහාරය සහ බ්‍රිස්බේන් ක්වීන්ස්ලන්ත බෞද්ධ විහාරස්ථානය ද සදහන් කල හැක. 

බ්‍රිස්බේන් ලංකාරාම විහාරස්තානයේ විසිපස් (25) වසරක ශාසනික සේවය අගයනු වස් එහි ගිහි උපදේශකයකු එම සංවත්සර උත්සවය අමතමින් කියා තිබුනේ “අපේ පංසලේ ව්‍යවස්ථාව අනුව මෙම විහාරස්ථානයේ වැඩවාසය කල හැක්කේ පේරාදෙණිය සිරි සුබොධාරාමයේ හාමුදුරුවන්ට පමනක්  බවත් අන් කිසිම හිමි නමකට මෙම විහාරයේ අවස්තාවක් නොලැබෙන බවය.” එසේ ආඩම්බරයෙන් පැවසුවද පේරාදෙණිය සිරි  සුබෝධාරාම කල්ලිය ඔස්ට්‍රේලියාවෙ නමක් තබන්නේ විහාරස්ථානයට පැමිනීමෙන් පසු මෙරටේ නිත්‍ය පදිංවිය ලබාගෙන නැතහොත් ලංකාවට ගොස් සිවුරු හැර පලායෑමෙනි. 

වක්‍රාකාරව ඕස්ට්‍රේලියාවේ වීසා මගඩියක් සිදුකිරීමට ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයන් යොදාගෙන ඇති ආකාරය ගවේෂණාත්මක වාර්තාවක් ලෙස ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතික පුවත්පතක් වන හෙරල්ඩ් සන් (Herald Sun) පුවත්පත පසුගියදා අනාවරණය කළේ ඕස්ට්‍රේලියාවට පැමිණීම සදහා වීසා ලබාගැනීම වෙනුවෙන් ලාංකික ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයන්ගෙන් විශාල මුදලක් ලබාගැනීමට මෙල්බර්න් නුවර සිටින ලාංකිකයන් දෙදෙනෙක් කලක සිට ජාවාරමක් සිදුකර ඇති බවයි. [1][2] ක්‍රිකට් මගඩිය මෙසේ දිගහැරෙත්දී ඔස්ට්‍රේලියානු  ආගමික සංවිධාන හා ආයතන මාර්ගයෙන් පූජකයන් සේ ඕස්ට්‍රේලියාවට ගෙන්වීමෙන් පසු වගකීම් පැහැර හැරීම හෝ ජනතා මුදල් (බදු මුදල්) උපයෝගී කොටගෙන මෙරටට සංක්‍රමණය වීමෙ අරමුණින් හෝ සංක්‍රමණය කරවීමෙ පොරොන්දුව මත, සුදුසුකම් රහිත භික්ෂූන් වහන්සේලා ගෙන්වා සිවුරුහැර යෑමට සැලැස්වීම තුලින්  ඕස්ට්‍රේලියානු ආගමන විගමන නීති උල්ලංඝනය වන්නෙද, එයින් ඕස්ට්‍රේලියානු සමාජයට වන බලපෑම ආදී යන්න සොයාබැලීමට එම ලිපියේ කතෘ වන මැන්ඩි ස්කවයර්ස් (Mandy Squires) වෙත මෙසේ බ්‍රිස්බේන් ලංකාරාම විහාරය මාර්ගයෙන් පැමිනෙන හාමුදුරුවරු පිලිබදව විමර්ශනයක් කරන මෙන් දන්වා සිටින්නේ එදා මෙදා තුර බ්‍රිස්බේන් ලංකාරාමයට ,එම විහාරාධීපති වත්තේගම ධම්මාවාස හිමිගෙ ගෝල පරම්පරාව ලෙස සිරි සුබොධාරාම සංඝ සාමාජිකයන් දොලෝස් (12) නමක් පමන ගෙන්වා ඇති අතර ඒ සියලු හිමිවරු ආයතනයට සමු දී ඇත්තෙ සය (6) නමක් සිවුරු හැරයාමෙනි. එයිනුත් සතර-පස් (3-4) නමක් ඕස්ට්‍රේලියාවේ ස්තිර පදිංචිය ලබාගැනීමෙන් පසු සිවුරු හැර යෑමෙන් හො විහාරස්ථානය හැරයාමෙන් අපට පසක් වන්නෙ බ්‍රිස්බේන් ලංකාරාමය, විසින් පේරාදෙණිය සිරි සුබෝධාරාම සාමාජිකයන් දායකයන්ගේ බදු මුදලින් ඕස්ට්‍රේලියාවට ගෙන්වා ‘ගෙම්බො පැන්නවීම’ නැතහොත් අන්‍ය පර්‍යායකින් මිනිස් ජාවරමකට ඉඩප්‍රස්ථා ලබාදීමය.

බ්‍රිස්බේන් ලංකාරාම විහාරස්ථානය හැරගිය පේරාදෙණිය සිරි සුබෝධාරාම සංඝ සාමාජිකයන් ගනන හත් නමක් (7) බව සඳහන් වේ.

(1) පේරාදෙණියෙ සුජාත (2) කමලසිරි හිමි (3) යටිනුවර සංකිච්ච (4) පිළිමතලාවේ සමාහිත (5) දඹුල්ලේ සුදේව (6) අලුත්ගම්ගොඩ ඥාණවීර (7) බොරලැස්ගමුවේ පඤ්ඤාසෝබන යන හමිවරැද

බ්‍රිස්බේන් ලංකාරාම විහාරස්ථානයේ සිට සිවුරුහැර පලාගිය සංඝ කල්ලි සමාජික පිරිස වන

(1) යටිනුවර සුමේධ (2) උඩුගම ධම්මසීහ (3) බැද්දේගම නන්දිය (4) කලාවැවේ ඥානානන්ද (5) වරදංගොල්ලේ වජිර (6) ඉහලගෝනාගම නන්ද (ආගිය අතක් නොමැත)

ඕස්ට්‍රේලියාවේ කිසිම විහාරස්ථානයක හිමිවරු මේ ආකාරයෙන් එලවා දමා හෝ සිවුරු හැර නොගොස් ඇතිබැවින් මෙම ලංකාරාම විහාරස්ථානයට පටබැදි ඇති නමද එලවනාරාමය වීම හාස්‍යට නොකරුනකි.

මෙසේ සංඝ කල්ලි සමාජිකයන් මෙරටට පැමිනීමෙන් පසු හෝ නැවත පෙරලා ලංකාවට  යෑමෙන් පසු සිවුරු හැර යාම පිලිබද ඒ ඒ සංඝ නිකායික, මහා නායක, සංඝාධිකරන, සංඝ සභා මේ පිළිබද මනා විමර්ශනක් කොට ලාංකික තරුණ අසරණ භික්ෂූන් වහන්සේලා මෙරට වීසා, හෝ පුරවැසිභාවය ලබා දෙන පොරොන්දුව මත හෝ අනෙකුත් වරප්‍රසාද හමුවේ  ඕස්ට්‍රේලියාවට ගෙන්වීමෙන් අනතුරුව සිවුරු හැරීමට මංපෙත් සෑදීම තුලින් සිදුවෙන ශාසනික සුභසිද්ධිය හෝ පරිහානිය පිලිබදව තුලනාත්මක ඇගයීමක් කිරීම කාලෝචිත බව මතක් කර දෙමු. බුද්ධශාසන අමාත්‍යාංශය සහ විදේශකටයුතු අමාත්‍යාංශය ද මේ පිලිබදව අවදානය යොමුකරන්නේ නම් මෙසේ සංඝයා වහන්සේලාගේ ජීවිත ජාවාරම් කරන නායක හිමිවරුන් ගේ මාෆියාවට වැට බැදිය හැක. වත්තේගම ධම්මාවාස වැනි සංඝ කල්ලි නායකයින් මෙසේ තම ආයතනික මාෆියාව දියත් කරමින් ඔස්ට්‍රේලියානු ජන සමාජයට එක්කරන්නෙ මෙම සමාජයට අවැසි නිපුණතා හෝ කුසලතා පිරි පුද්ගලන්ද යන්න සැක සහිතය. කෙසේ වෙතත් මෙම සංඝ  කල්ලි නඩත්තු කරන්නේද ඒ ඒ විහාරස්ථ දායක සභා සහ වගතුග නොසොයා බලා ශාසනය නාමයෙන් මේ කටයුතු සදහා මුදල් පොම්ප කරන මුලාවූ අසරණ දායක පිරිසය.  

[1] http://www.themorning.lk/sl-cricket-agents-in-australia-under-scanner/

[2] http://www.sundayobserver.lk/2020/11/08/sports/sri-lanka-cricketers-duped-racketeers